هنرقلم - هنر قلم
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۱ آبان - ۱۳۹۹  
true
true
آموزش کاملا مجازی است/آغاز ثبت نام از ۴ شهریور/ ۲۳ رشته جدید به مراکز آموزشی خوزستان اضافه می شود

هنرقلم: نشست خبری مسعود خداپناه رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان خوزستان به منظور اطلاع رسانی پذیرش متقاضیان سال تحصیلی جدید و نحوه ارائه ی آموزش در شرایط کرونایی، در محل این دانشگاه برگزار شد.

کلاس ها مجازی است

ئیس دانشگاه علمی کاربردی خوزستان گفت: در ترم تحصیلی جدید کلاس‌های نظری کاملا مجازی هستند و پیشنهاد داده شده است دروس نظری – عملی و دروس عملی در این ترم کمتر ارائه شوند، مگر اینکه موارد خاصی وجود داشته باشد.

مسعود خداپناه در نشست با اصحاب رسانه به تشریح آخرین اقدامات و برنامه ریزی های این دانشگاه برای سال تحصیلی جدید با شرایط کرونایی پرداخت و گفت: روندی که در سال های اخیر پی گرفتیم این بود که کیفیت آموزشی را اصلاح کنیم، بهبود ببخشیم و ارتقا دهیم و به سطح آموزش مهارتی و کارورزی کشور نزدیک کنیم و برای این که این دانش روز را ارتقا دهیم و کیفیت ببخشیم، به دلیل اهمیت ویژه رشته های مهارتی و درس کارورزی و کاربینی، بیشتر رشته های تحصیلی را با مهارت و کارورزی عجین کردیم. در سایر دانشگاههای وزارت علوم چنین دانشگاه هایی با این مفهوم کمتر وجود دارد.

خداپناه با اشاره به تعطیل شدن تمامی مراکز آموزش دولتی زیر مجموعه دانشگاه جامع، افزود: تمامی مراکز دانشگاه از نهاد مردمی و غیر دولتی و خصوصی تاسیس می شوند و این ویژگی دانشگاه است که از ظرفیت های مردمی استفاده کند به همین دلیل باید به روز و تقاضا محور باشد.

رشته های بدون متقاضی، حذف می شوند

وی در ادامه با تاکید بر این که مراکز باید پاسخگوی تقاضای موجود در سطح استان در بخش های صنعتی، خدماتی تولیدی و رشته های مورد نیاز باشند، اظهار کرد: هر رشته ای که متقاضی نداشته باشد و مرکزی آن رشته را داشته باشد، آن رشته را دانشگاه حذف خواهد کرد و رشته های جدید را مصوب می کند و این اختیار را وزارت علوم به دانشگاه جامع داده که رشته های بدون متقاضی را حذف کند و با توجه به نیاز اقتصاد و استان رشته هایی را تعریف کند.

خداپناه ادامه داد: دانشگاه جامع با این آمایش سرزمینی حرکت می کند و تلاش ما این است که بتوانیم بیشترین تقاضای آموزش مهارتی را در سطح استان به سرانجام برسانیم.

۱۳۰۰ کد مدرسی باطل شد

وی افزود: برای ارتقای آموزش مهارتی، سالانه در مراکز علمی کاربردی اقداماتی انجام می‌شود؛ یکی از این اقدامات ارتقای سطح مدرسان است. سالانه کد مدرسانی که نتوانند سطح کیفی مد نظر را رعایت کنند، باطل می‌شود. سال گذشته حدود هزار و ۳۰۰ کد باطل شد و به جای آن هر سال مدرسین جدید به کار گرفته می‌شوند. برای امسال نیز از شهریورماه فراخوان مدرس داده می‌شود، متقاضیان می توانند برای اخذ کد مدرسی ثبت نام کنند، البته کارگاه های آموزشی نیز برای تقویت مدرسان برگزار می کنیم.دومین اقدام دانشگاه، اصلاح مواد درسی است که در هر رشته تحصیلی ارائه می‌شوند.

۲۴ رشته به مراکز خوزستان اضافه شد

رئیس دانشگاه جامع، علمی – کاربردی خوزستان با اشاره به افزوده شدن چند رشته جدید در سال تحصیلی آینده، بیان کرد: امسال در کشور ۸۳۰ رشته جدید به مراکز علمی کاربردی افزوده می‌شود. در استان خوزستان نیز حدود ۲۳ تا ۲۴ رشته جدید به مراکز علمی کاربردی افزوده می‌شود.

خداپناه با بیان اینکه از سه سال تحصیلی گذشته تاکنون ۲۰ هزار فارغ‌التحصیل داشتیم، ادامه داد: پیش از این متقاضیان دانشگاه ما عمدتا شاغلان بودند اما اکنون سن دانشجویان کاهش یافته و عمده متقاضیان، فارغ‌التحصیلان دبیرستان‌ها و هنرستان‌ها هستند.

آغاز ثبت نام کاردانی از چهارم؛  و کارشناسی از ۱۱ شهریور

وی با اشاره به فعال بودن ۱۵ مرکز علمی کاربردی در استان، تصریح کرد: ثبت‌نام در مقطع کاردانی از چهارم شهریور آغاز می‌شود و تا ۱۱ شهریور ادامه دارد. همچنین پذیرش مقطع کارشناسی از ۱۱ تا ۱۷ شهریور انجام می‌گیرد. کد رشته محل‌های ما در ۱۵ مرکز استان، ۲۴۶ کد رشته است که از این تعداد ۶۶ درصد کد رشته‌ها، کاردانی و مابقی کارشناسی هستند.

رئیس دانشگاه علمی کاربردی خوزستان با اشاره به فعالیت‌های آموزشی دانشگاه در ترم گذشته، گفت: شیوع کرونا باعث شد که زیرساخت آموزش‌های مجازی در دانشگاه ایجاد شود. ترم گذشته فیلم‌های آموزشی و محتواهای درسی تهیه و در اختیار دانشجویان قرار گرفت. خوشبختانه در استان ما بدون هیچ تنشی کلاس‌ها و امتحانات برگزار شدند و جزو دانشگاه‌های موفق در این زمینه بودیم. البته دروس عملی به صورت حضوری، با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و با حضور تعداد محدودی از دانشجویان ارائه شدند. دروس عملی دانشجویان فارغ‌التحصیل نیز تا مهر ماه کاملا ارائه می‌شوند. همچنین همه داوطلبان در امتحانات شرکت کردند؛ ما دو نوع آزمون داریم یک آزمون که شامل ۲۳ عنوان درسی و کشوری است و مابقی داخلی هستند. همه دانشجویان در امتحانات کشوری و داخلی شرکت کردند.

کلاس ها از ۱۵ شهریور برگزار می شود

خداپناه در خصوص ترم تحصیلی آینده، بیان کرد: ترم تحصیلی جدید از شنبه ۱۵ شهریور آغاز می‌شود. کلاس‌های نظری ترم آینده کاملا مجازی هستند و پیشنهاد دادیم دروس نظری – عملی و دروس عملی در این ترم کمتر ارائه شود، مگر اینکه موارد خاصی وجود داشته باشد. همچنین اجازه دادیم که بخشی از دروس عملی شبیه‌سازی شوند تا کمترین آسیب را در این بخش داشته باشیم.

وی در خصوص شهریه ترم آینده دانشگاه علمی کاربردی نیز گفت: دانشجویان برای ترم تحصیلی آینده می‌توانند برای ۷۰ درصد از شهریه کل تحصیل، از صندوق رفاه دانشجویان وام دانشجویی دریافت کنند. مذاکراتی هم با بانک‌ها داشتیم که برای مابقی شهریه بتوانند به دانشجو وام بدهند. همچنین شهریه ترم آینده بین ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش خواهد داشت. ما تا سال گذشته یکی از دانشگاه‌هایی بودیم که کمترین میزان شهریه را از دانشجو دریافت می‌کردیم.

کاهش دانشجو نداشتیم

رئیس دانشگاه علمی کاربردی خوزستان در پاسخ به این سوال که با توجه به وضعیت اقتصادی و شیوع کرونا، آیا دانشگاه علمی کاربردی دچار ریزش دانشجو شده است؟ گفت: بخشی از ریزش دانشجو به دلیل کاهش نرخ رشد جمعیت است که در نتیجه باعث کاهش تقاضا می‌شود. دلیل دیگر کاریابی است؛ با توجه به شرایط کاریابی پس از تحصیل، تقاضا برای تحصیل در رشته‌های نظری کاهش یافته است. اما خوشبختانه در دانشگاه ما کاهشی وجود نداشته است. سال گذشته نیز توانستیم ۶ هزار دانشجو جذب کنیم.

خداپناه در پایان با اشاره به آموزش‌های کوتاه‌مدت، گفت: آموزش‌های کوتاه‌مدت مهارتی را از سال گذشته آغاز کردیم. امسال نیز این دوره‌ها به صورت مجازی ادامه پیدا می‌کنند. حدود ۸۰۰ دوره کوتاه‌مدت در دانشگاه مصوب شده است که امیدواریم بتوانیم بخش‌هایی از آن‌ها را امسال برگزار کنیم. لازم نیست که حتما مقطع کاردانی یا کارشناسی ارائه دهیم، گاهی کافی است که دوره‌ای برگزار کنیم تا منجر به اشتغال‌ شود و از این طریق، توانمندسازی و ایجاد اشتغال برای افراد را دنبال کنیم.


true
false
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false